تعمیر اسکوتر برقی

اسکوتر برقی مانند تمام وسایل برقی دیگر امکان خرابی آن وجود دارد. نکته مهم این است که در زمان خرابی این دستگاه ما چگونه برخورد کنیم که هزینه کمتری برای ما داشته باشد و علاوه بر آن به دستگاه خود آسیب جدی‌تری نرسانیم. ما در این مقاله به نکات بسیار مهم و کاربردی درباره تعمیر اسکوتر برقی و آشنایی با مراحل تعمیر و نکات با ارزش دیگر اشاره می کنیم با ما همراه باشید.

اولین اقدام در زمان خرابی اسکوتر برقی چیست؟

اولین اقدام در زمان خرابی اسکوتر برقی، تماس با واحد فنی و پشتیبانی مجموعه ساپتک سیتی و توضیح اشکال بوجود آمده به کارشناسان و هماهنگی جهت ارسال اسکوتر (به صورت حضوری یا غیرحضوری)  به واحد فنی است؛ تا برای تعمیر اسکوتر برقی، شما را راهنمایی کنند.

پس از هماهنگی، اسکوتر برقی خود را به صورت حضوری  و یا غیر حضوری به شعب مجموعه ساپتک سیتی برسانید.نام و مشخصات اسکوتر برقی شما در سیستم شرکت ساپتک سیتی ثبت شده و سپس توسط کارشناسان این مجموعه، ایرادات آن برطرف می‌شود. ابتدا پیش از انجام مراحل تعمیر، هزینه تعمیر اسکوتر برقی به شما اعلام می‌شود.

تعیمرات

فیلم نحوه تعویض قاب اسکوتر برقی رو همین الان ببین

 
 

اولین اقدام در زمان خرابی اسکوتر برقی، تماس با واحد فنی و پشتیبانی مجموعه ساپتک سیتی و توضیح اشکال بوجود آمده به کارشناسان و هماهنگی جهت ارسال اسکوتر (به صورت حضوری یا غیرحضوری)  به واحد فنی است؛ تا برای تعمیر اسکوتر برقی، شما را راهنمایی کنند.

پس از هماهنگی، اسکوتر برقی خود را به صورت حضوری  و یا غیر حضوری به شعب مجموعه ساپتک سیتی برسانید.نام و مشخصات اسکوتر برقی شما در سیستم شرکت ساپتک سیتی ثبت شده و سپس توسط کارشناسان این مجموعه، ایرادات آن برطرف می‌شود. ابتدا پیش از انجام مراحل تعمیر، هزینه تعمیر اسکوتر برقی به شما اعلام می‌شود.

موارد خرابی اسکوتر شارژی که باید حتما به تعمیرگاه بروید

ضعیف شدن قدرت موتورها، لرزیدن اسکوتر زیر پا، کاهش قدرت مانور اسکوتر در هنگام پیچش، خاموش شدن دستگاه در زیر پا و حین حرکت و… ایرادات شایع اسکوترهای برقی می‌باشد. توصیه ما به شما عزیزان این است که در صورت بروز مشکلات فوق از باز کردن اسکوتر برقی به شدت اجتناب کرده، کادر فنی و مجرب ساپتک سیتی را از این موضوع مطلع سازید. متخصصین ما پس از بررسی ایرادات اسکوتر برقی و اعلام قیمت به شما عزیزان، اقدام به برطرف کردن ایرادات اسکوتر برقی می‌نماید.

تعمیر اسکوتر برقی

قبل از هر اقدامی با واحد فنی شرکت ساپتک سیتی تماس بگیرید و بعد از توضیح مشکل اسکوتر به کارشناسان ما، درصورتیکه امکان رفع خرابی توسط خودتان وجود داشته باشد روش رفع خرابی را خدمت شما توضیح می‌دهند. درغیر اینصورت برای درست کردن اسکوتر برقی خود بایستی اسکوتر خراب را به واحد فنی ارسال نمائید.

اسکوتر برقی

برای ریست کردن اسکوتر برقی آن را به صورت کامل شارژ نمایید و سپس اقدام به ریست نمایید. اسکوتر را به حالت افقی موازی با سطح زمین قرار دهید. و دکمه پاور اسکوتر را فشار داده و برای چند ثانیه نگه دارید تا LED وسط اسکوتر شروع به چشمک زدن نمایید یا آلارم دهد. دکمه پاور را رها کرده و اسکوتر را در همان وضعیت برای مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه نگهدارید و اسکوتر را خاموش کنید. اگر با این کار اسکوتر برقی درست نشده و به اصطلاح ریست مشکل اسکوتر را حل نکرد مرحله بعد را امتحان کنید.

پیچ‌های زیر اسکوتر برقی را باز نمایید. سوکت باتری اسکوتر را خارج کرده و در زمانی که سوکت باتری از اسکوتر جدا شده است، یکبار دکمه پاور اسکوتر را فشار دهید تا برد تخلیه ولتاژ گردد. بعد از چند ثانیه مجدد باتری اسکوتر را وصل نمایید و اسکوتر را ریست نمایید.

تعمیرات اسکوتر برقی ، تعمیر دوچرخه برقی

بلوتوث در واقع یک برد جداگانه هست که به برد اصلی اسکوتر برقی متصل می شود و چون ولتاژ زیادی برای روشن شدن تامین می‌کند از این رو فشار ولتاژ ایجاد می‌شود و در نهایت می‌سوزد گاهی این سوختگی به برد اصلی هم صدمه وارد می‌کند.

  1. برد سه تکه اسکوتر برقی
  2. باتری لیتیومی اسکوتر برقی
  3. قاب و شاسی انواع اسکوتر برقی
  4. شارژر انواع اسکوتر برقی
  5. چرخ ها و لاستیک اسکوتر برقی
  6. برد، بلوتوث و ریموت اسکوتر برقی

از فواید این قطعه می توان به خاموش کردن اسکوتر از راه دور اشاره کرد که شما برای ظرف مدت کوتاهی می توانید اسکوتر خود را خاموش کنید اما حتما به این نکته توجه کنید که اسکوتر در این حالت روشن می باشد فقط قسمت هایی که فرمان حرکت را صادر می کنند از کار می افتند در اصل اسکوتر به حالت استندبای در می‌آید. نکته مهم در این قسمت این است که با ید توجه کرد اگر اسکوتر را برای مدت زمان زیادی مثلا دو ساعت به بالا استفاده نمی‌کنیم حتما آنرا با دکمه، خاموش کنیم زیرا اسکوتر روشن می ماند و ممکن است به چیپ اصلی آسیب برسد.


باتری‌های اسکوتر برقی باید قبل از اینکه کاملاً شارژ آن خالی شود به شارژر متصل گردد. مدت زمان شارژ باتری برای اولین بار سه ساعت و در مراحل بعدی دو ساعت می‌باشد. 
سعی کنید، حداکثر ده روز یک بار اسکوتر خود را شارژ نمایید تا باطری آن از کار نیفتد و به اصطلاح باطری نخوابد.

تعویض باتری اسکوتر

شما وقتی اسکوتر را بعد از یک سال یا دو سال استفاده می‌کنید، باطری آن خراب شده و باید باطری را تعویض کنید. چون باطری یک قطعه مصرفی است و طول عمر آن بستگی به میزان استفاده شما از اسکوتر دارد. شما به این که شخص فروشنده باطری می‌گوید، باطری سامسونگ است، اکتفا نکنید. باتری سامسونگ فقط با یک لیبل که نوشته‌ی سامسونگ است، معلوم نمی‌شود. باتری سامسونگ اکثراً برچسبی است که توسط فروشنده یا تعمیر کار یا وارد کننده روی باطری چینی خورده می‌شود. در صورتی که سلول‌های باطری باید از جنس سامسونگ باشد! داخل پک هر باطری اسکوتر باید ۲۰ عدد از این سلول‌ها باشد تا یک باطری خوب و اصلی داشته باشیم. بهتر است برای خرید مطمئن باطری از فروشگاه معتبر خرید کنید.
ما سعی می‌کنیم تا جایی که امکان دارد برای یک سری از ایرادات احتمالی که خودتان می‌توانید رفع نمایید، راهنمایی کنیم. درصورتی که اسکوترتان خراب شد با ما تماس بگیرید و یا در واتساپ فیلم یا عکس از اسکوتر بفرستید. تعدادی از اسکوترها با راهنمایی تلفنی یا راهنمایی در واتساپ، درست می‌شوند. اگر مشکل از پروگرم و نرم افزار اسکوتر باشد، احتمالاً با ریست درست خواهد شد.

اگر برد سوخته باشد باید پیچ‌های زیر اسکوتر را باز کرده و از برد و باتری زیر اسکوتر عکس بگیرید و در واتساپ برای ما ارسال کنید تا محصول موردنظر برای شما ارسال شود.

توجه داشته باشید اگر قصد خرید برد اسکوتر دارید از کیفیت برد مطمئن شوید. چون برد بی‌کیفیت در بازار با قیمت پایین موجود است. که پس از نصب مجدد برد خراب می‌شود و احتیاج به تعمیر یا تعویض مجدد دارد.
در صورتی که تمایل به خرید برد اسکوتر دارید ما بردهایی با ضمانت تعویض به شما پیشنهاد خواهیم داد.

تعمیر اسکوتر برقی ، برد سه تیکه اسکوتربرقی

برد اسکوترهای برقی در بازار ایران در دو نوع، برد دو تکه و برد سه تکه وجود دارند.

برد سه تکه:
برد سه تکه اسکوتر شارژی، دارای دو برد کوچکتر که زیر ژیرسکوپ قرار می‌گیرد و یک مادر برد که کلیه ورودی‌های بردهای زیر ژیرسکوپ و باتری به این مادر برد متصل می‌گردد.

برد دو تکه:
بردهای دو تکه اسکوتر هوشمند، متأسفانه کیفیت خوبی ندارند و پس از مدت کوتاهی دچار مشکل خواهند شد.
این بردها در زیر ژیرسکوپ‌های اسکوتر برقی قرار می‌گیرند. پیشنهاد می‌کنیم حتماً قبل از خرید به بردهای اسکوتر توجه نمایید.

برد سه تیکه اسکوتر برقی با اتوبالانس و اپلیکیشن KCQ

برای تعویض و یا تعمیر برد اسکوتر برقی می‌بایست، ابتدا اسکوتر را خاموش نموده و سپس تمامی پیچ‌های زیر اسکوتر را باز نمایید.
توجه داشته باشید فروشگاه ساپتک سیتی تعمیر و تعویض بردها را در کمترین زمان انجام خواهد داد. البته در این نوشته سعی خواهد شد تا خودتان بتوانید برد اسکوتر را تعویص نمایید.
پس از باز کردن پیچ‌های زیر قاب اسکوتر می‌باید ابتدا فیش باتری اسکوتر را از آن جدا نمایید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از جدا کردن برد اسکوتر شارژی از سوکت‌ها و سیم‌های بردهای زیر ژیرسکوپ و آرمیچرها ابتدا چند عکس بگیرید.
سپس سیم‌های آرمیچر را جدا نمایید و بعد از آن سوکت‌ها را جدا کنید. پیچ مادر برد و برد زیر ژیرسکوپ را باز کرده و برد جدید را جایگزین نمایید. همچنین می‌توانید برد را برای ما بفرستید تا تعمیرات بر روی برد شما صورت گیرد.

تعمیر برد اسکوتر شارژی:
برای اینکه شما عزیزان متحمل هزینه زیادی نشوید، مهندسین مرکز تعمیرات ساپتک سیتی اکثر بردهایی که دچار خرابی شده‌اند را تعمیر خواهند کرد. قیمت تعمیر برد اسکوتر، بستگی به نوع اسکوتر دارد. البته توجه داشته باشید که بردهای دو تکه ارزش تعمیر ندارند.

چرا اسکوترهای دو برد سخت تعمیر می شوند؟
اسکوتر های دو برد به علت ضعیف بودن قطعات روی برد معمولا کمتر تعمیر می شوند و زودتر آسیب می بینند. سعی کنید در هنگام انتخاب اسکوتر، اسکوترهای سه برد خریداری کنید.

یکی از قطعات بسیار مهم و کاربردی در اسکوتر های برقی برد آن است. اگر به برد اسکوتر برقی ضربه ای وارد شود، برد آسیب می بیند علاوه بر ضربه جریان نامناسب برق نیز برد را خراب می‌کند. در هنگام شارژ دستگاه باید مراقب ولتاژ وارد شده به دستگاه باشید و در زمان تفریح و سرگرمی و اسکوتر سواری دقت داشته باشید که به برد ضربه ای وارد نگردد. با رعایت این نکات برد اسکوتر شما بیشترین عمر خود را خواهد داشت.

تعمیرات تخصصی قطعات اسکوتر برقی

اسکوترهای بی کیفیتی که در بازار موجود است، نتیجه رقابت ناسالم و سودجویانه فروشندگان اسکوتر می‌باشد. متأسفانه بالا رفتن رقابت بین واردکنندگان و واردات اجناس بی کیفیت، جهت کاهش قیمت کالا رو به افزایش است. در این میان، شاهد وارد شدن اسکوترهای بی کیفیت چینی در کشور نیز می‌باشیم.
از برد بی کیفیت گرفته تا باتری‌های ۱۰ تایی به جای باتری ۲۰ تایی و سلول‌های نا مرغوب داخل باتری و جنس بدنه با کیفیت پایین که در مراجعات و تماس‌های خریداران بسیار مشاهده شده است.

فیلم رضایت مشتری از تعمیرات ساپتک سیتی را از دست ندید

 

نکات مهم که بعد از آب خوردگی اسکوتر باید رعایت شود

پاسخ 14 سوال پر تکرار خرابی اسکوتر

برای تنظیم کردن تعادل اسکوتر ابتدا قاب اسکوتر را که کلید پاور خاموش_روشن اسکوتر روی آن می‌باشد را باز نمایید.
سپس فیش باتری را از آن جدا نمایید و بعد از چند دقیقه مجدد وصل نموده و قاب زیر اسکوتر را ببندید.
بعد از آن با دو دست روی ژیروسکوپ فشار داده و دکمه پاور خاموش-روشن اسکوتر را روشن نمایید. اگر اسکوتر برقی شما از حالت تعادل خارج شده باشد با اجرای مراحل بالا درست خواهد شد.

به این قسمت دقت کنید: در بحث خرابی ، اسکوتر های دارای برد دو تکه به علت ضعیف بودن قطعات روی برد معمولا کمتر تعمیر می شوند و زودتر آسیب می بینند.

در هنگام خرید اسکوتر دقت کنید که اسکوتر دارای سه برد داخلی باشد. از نظر ظاهری اسکوتر های دارای برد  دو تکه و سه تکه  فرقی با هم ندارند. اسکوترهایی با برد سه تکه از کیفیت بالاتری برخوردارند. بهتر است موقع خرید، اسکوتر انتخابی شما از این نوع باشد که اسکوتر آسیب کمتری ببیند و راحت‌تر استفاده شود.

بیشتر مشتریان عزیز که اسکوتر را خریداری می‌کنند بعد از مدتی با این مشکل رو برو می  شوند. این مشکل بیشتر از باتری می باشد وقتی باتری خراب شود این مشکل برای اسکوتر به  وجود می آید و با تعویض باتری مشکل حل می‌شود.

اگر اسکوتر برقی شما اصلاً شارژ نمی‌شود دو حالت پیش خواهد آمد.
۱. شارژر اسکوتر خراب شده است که می‌توانید شارژر را از فروشگاه اسکوتر ساپتک تهیه نمایید.
۲. باتری اسکوتر برقی خراب شده است. برای تهیه باتری اسکوتر شارژی می توانید از فروشگاه اینترنتی ساپتک خریدار نمایید.
بر روی شارژر اسکوتر یک چراغ LED می‌باشد و زمانی که در حالت قرمز است در حال شارژ کردن اسکوتر است. لذا در حالت سبز رنگ باید از شارژ جدا شود.

چرخ‌های اسکوتر برقی موتورها از نوع براشلس هستند و دارای سه سیم برای قدرت موتور جهت چرخیدن و پنج سیم برای سنسورهای داخل چرخ، هستند اگر در مدار اتصالی باشد موتور سفت می شود و در این مواقع اسکوتر روشن نمی شود. توصیه من برای شما که به این مشکل برخورد می کنید این است که اسکوتر را جهت تعمیر به تعمیرکار مجاز اسکوتر تحویل دهید. تعمیرات اسکوتر برقی در نظر داشته باشید که تعویض برد های تعادل( ژیروسکوپ) باید از همان برد اصلی باشد. یعنی باید با برد اصلی سازگار باشد. در غیر این صورت یا ژیروسکوپ کار نمی کند و یا در برخی از موارد خازن ژیروسکوپ می ترکد که خسارات جبران ناپذیری دارد.

گاهی اوقات مشتریان عزیز که اسکوتر را خریداری می کنند بعد از مدتی با این مشکل رو برو می  شوند. این مشکل بیشتر از برد می باشد. در این حالت باتری را از برد جدا کنید. به برق و باتری وصل نکنید و برای تعمیر برد به تعمیرکار مجاز مراجعه کنید.

مراحل ریست را باید درست انجام دهید اسکوتر نباید در حین ریست کردن به آن تکان وارد شود. باید آنرا صاف و دو طرف اسکوتر با هم موازی باشند.
اگر این کار را انجام دادید و درست نشد. احتمال دارد اسکوتر شما حالت ریست را در خود حافظه ذخیره کرده و پاک نمی شود
در این حالت باید حافظه اسکوتر شما پاک شود.

این مشکل ممکن است ابتدا از شارژر و یا سوکت شارژر باشد. همچنین ممکن است مشکل از مدار داخلی برد باشد. اما در بیشتر مواقع مشکل از باتری است.
وقتی باتری اسکوتر خراب می شود این مشکل پیش می آید در کل وقتی شارژر را به اسکوتر متصل می کنیم باید چراغ شارژر قرمز شود.

که نشان دهنده شارژ شدن اسکوتر است و وقتی چراغ قرمز رنگ به رنگ سبز تبدیل شد یعنی دستگاه شارژ شده است. اما اگر اسکوتر ایراد داشته باشد این چراغ از ابتدا به رنگ سبز روشن می‌شود.

این مشکل به علت وزن کم اسکوتر سوار است. اسکوتر سواران با وزن متعادل 30 کیلو گرم می توانند بدون لرزش از اسکوتر استفاده کنند.
همچنین نحوه قرار گیری پا روی اسکوتر مهم است. توصیه می‌شود با کفش روی اسکوتر بایستید. اگرهم وزن کمی دارید با کوله پشتی امتحان کنید.

بله، معمولا بین وزن ۳۰کیلوگرم تا ۱۰۰ کیلوگرم را اسکوتر ها تحمل می‌کنند. اما اگر به اسکوتر فشار وارد شود شاسی اسکوتر می‌شکند و آسیب به قسمت برد الکترونیکی وارد می شود و باعث خرابی آن می‌شود. بزرگترین خطر، شکستگی شاسی است که باعث می‌شود سیم های اسکوتر پاره شوند و اتصالی به وجود آورد و اسکوتر باعث آتش سوزی می‌شود. هیج وقت هنگامی که باتری اسکوتر ضعیف است با آن حرکت نکنید و آن را به شارژ بزنید.

یکی از مشکلات شایع در تعمیر اسکوتر برقی روشن ماندن اسکوتر است.
زمانی به وجود می آید که مدار تغذیه اسکوتر یا همان بخش پاور آسیب می بیند. در این حالت بهتر است اسکوتر را باز کنید و سوکت باتری اسکوتر را جدا کنید. تا باتری اسکوتر تخلیه کامل نشود. اگر باتری اسکوتر تخلیه شود دیگر شارژ نمی‌شود. برای رفع این مشکل اسکوتر برقی را به مرکز تعمیرات ببرید.

ممکن است یکی از دو ژیروسکوپ دستگاه خراب شده باشد. شما می‌توانید این مشکل را با خرید یک ژیروسکوپ جدید و اضافه کردن آن به بردتان برطرف کنید.

در این حالت اسکوتر شما احتمالاً مشکل برد دارد. برای حل این مشکل باید برد، اسکوتر تعمیر یا تعویض گردد.

ممکن است شارژر شما خراب شده باشد (تقلبی باشد) و یا در شرایط دمایی مناسبی نگهداری نکرده‌اید. در چنین شرایطی با فروشنده تماس بگیرید و از اصل بودن کالا اطمینان حاصل فرمایید. 

نکات مهم جهت حفظ نگهداری و تعمیر اسکوتر برقی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 22 میانگین: 4.2]

21 دیدگاه در “تعمیر اسکوتر برقی

  1. شهریار جعفری گفت:

    با سلام ممنون از راهنمایی های کامل و دقیق،سایز و نوع لاستیک اسکوتر برقی تعویض میشه،چه روزهایی از چه ساعتهایی هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *